Loe tekst läbi ja lahenda selle põhjal ülesanne.

Tuuli Jõesaar
Rootsi lapsed õpivad koolitunnis leiutama

Eestis on juba aastaid räägitud sellest, et noored ei taha minna ülikooli tehnikaalasid õppima ja seetõttu napib meil insenere ja reaalalade teadlasi. Rootsis oli sama probleem kolmkümmend aastat tagasi ja leiti lahendus.

1979. aastal lõi Rootsi haridusministeerium programmi „Leiuta!”. Selle programmiga liitunud koolides on nädalas üks tund, kus lapsi õpetatakse leiutama. Lapsed mõtlevad, mis probleeme nad näevad iga päev kas enda või teiste elus. Seejärel mõtlevad nad välja, kuidas neid probleeme lahendada saaks. „Kui nad oma mõtted välja pakuvad, siis hakkame neid arendama. Lasen lapsel ise arutleda ja vajaduse korral vaid suunan – küsin, kas saaks mõnd teist materjali kasutada, kas sellele saaks midagi lisada või disaini parandada,“ räägib laste õpetaja. Hinde saab laps selle eest, kuidas ta tunnis osales ja kuidas ta oma leiutist paremaks tegi, aga mitte leiutise enda eest.

Leiutamistunnid toimuvad alates 6. klassist, sest 9. klassi lõpuks on laste loovus juba piirid saanud. Programmis osaleb praegu umbes neljandik kõigist Rootsi põhikoolidest.

Iga aasta korraldatakse leiutamisvõistlusi ning kord kolme aasta jooksul on riiklik finaal. Võistlus on vabatahtlik ja menukas: möödunud aastal osales üleriiklikul võistlusel 3000 tööd. Leiutamisvõistlusel osalemine on väga prestiižikas, neid lapsi ei peeta nohikuteks. Ja auhinnaraha, mille poole püüelda, on ju ka väga suur, 15 000 Rootsi krooni.

Paljud laste leiutised on saanud päris tooteks, mida müüakse ja mis toovad lastele edu ja innustust. Näiteks üks 15-aastane tüdruk leiutas pudeli, mida saab külje pealt täita ja mida on väga mugav näiteks spordisaalis kasutada. Seda hakati tootma ja praegu müüb seda Rootsi suurim spordikaupade kett. Tüdruk ise on praegu 22-aastane ja õpib inseneriks. Praktilise väärtusega leiutisi on teisigi. Stockholmi Torsviki kooli 9. klassi tüdruk Jennifer leiutas kergest plastist joonlaua, mis raputamise peale sirgeks läheb ja uue viske peale end rulli tõmbab. „Sirged joonlauad lähevad alatasa kotis katki,” põhjendas ta. (Eesti Päevaleht, 27.02.2013)Klõpsa rippmenüül ja vali õige variant.

1.

Programm „Leiuta!“ loodi

2.

Lapsed leiutavad sellepärast, et

3.

Asja, mida leiutada,

4.

Õpilased saavad hinde

5.

Lapsed on kõige loovamad

6.

Leiutamisvõistluse riiklik finaal toimub

7.

Leiutamisvõistlusel osalemine

8.

Joogipudel on edukas, sest

9.

Leiutised on

10.

See artikkel räägib sellest, kuidas